Briefing: March 22 – March in Support of the MEGOBARI Act
At the “Civil Society Foundation” office, non-governmental organizations held a briefing and discussed the importance of the “MEGOBARI” Act.
Representatives of NGOs agree that the “MEGOBARI” act will help Georgia overcome Russian, Chinese, and Iranian influences and strengthen democracy. Therefore, they emphasize the importance of as many people as possible participating in the rally in support of the “MEOBARI” act on March 22. On March 27, the U.S. Senate will review the “MEGOBARI” act which has the support of eight Republican and ten Democratic congressmen.
Joe Wilson, the initiator of the “MEGOBARI” act states that by passing this document, the U.S. aims to ensure free and fair elections for the Georgian people.
On March 22, at 20:00, a march in support of the “MEGOBARI” Act” will take place from Marjanishvili Square to Parliament.
“Georgia has been a victim of hybrid warfare for decades! Today, we continue to fight against a Russian puppet regime that threatens the country’s democracy, freedom, and prospects for development. The situation is further exacerbated by the growing Chinese and Iranian influence in Georgia, which has become a serious threat to the entire region.
The Georgian people do not surrender—we continue our struggle! For over 100 days, we have been fighting heroically through continuous protest.
Freedom, democracy, and human rights are the values that unite us with the United States. This is why America has been Georgia’s key strategic partner for 35 years. In these difficult times, the MEGOBARI Act is a vital instrument that will help Georgia resist Russian, Chinese, and Iranian influence and strengthen its democracy.
We call on all Georgian citizens to stand together and show the world that Georgia chooses freedom, democracy, and a Western future!”